Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Zapomniałeś hasła? Kliknij tutaj!

kubart.com.pl > aktualności> Nowa ustawa o opakowaniach i opłacie recyclingowej

01.10.2008 - Nowa ustawa o opakowaniach i opłacie recyclingowej

 

W projekcie nowej ustawy o gospodarce opakowaniami i opłacie opakowaniowej proponuje się nałożenie nowych obowiązków na przedsiębiorców. Wprowadzający na rynek towary w opakowaniach (producenci i importerzy oraz duże sklepy i sieci handlowe) będą musieli wpisywać się do specjalnego rejestru prowadzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska. Obowiązek taki będą mieli również przedsiębiorcy zajmujący się odzyskiem i recyklingiem odpadów opakowaniowych, a także eksporterzy takich odpadów.

Ewidencja będzie płatna. W pierwszym roku przedsiębiorcy uiszczą opłatę rejestrową, a w następnych opłaty roczne. Jak podaje Rzeczpospolita, stawka wyniesie od 100 do 300 PLN w zależności od wielkości firmy.

Przedsiębiorcy, którzy uiszczają opłatę produktową, będą mieli o jedno rozliczenie więcej. Będą musieli obliczyć opłatę za tzw. łączny recykling według wzoru podanego w ustawie. Dzisiaj też mają wprawdzie taki obowiązek, ale nie ma wzoru, w jaki sposób się go liczy, więc firmy nie rozliczają się z niego.

Projekt trafił przed kilkoma dniami do uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo Środowiska zakłada, że najważniejsze przepisy wejdą w życie od początku 2010 r.

Źródło: Rzeczpospolita i portal www.opakowania.pl